Skip to main content Skip to navigation

 

agenda-icon
AGENDA

*Please note that the schedule is subject to change.

DAY 1: WEDNESDAY, APRIL 3

TIME / LOCATION
EVENTSPEAKERS
9:00a - 10:00a
CUB Sr. Ballroom
Networking Breakfast
Opening Remarks
Jessaymn McIntyre
10:10a - 11:00a
Senate Room (204)
Privacy and the Press
Master Class
Alex Alben
10:10a - 11:00a
Jr. Ballroom (210)
Cause Marketing
Panel
–Sandi Billings (moderator)
–Josh Munson
–Jason Krump
–Camille Vaughn
10:10a - 11:00a
Jr. Ballroom (212)
Media Buying
Panel
–Janice Merlino (moderator)
–Melissa Stalsburg
–Scott Manning
–Alisha Gosline
–Jill Marshall
11:10a - 12:00p
Senate Room (204)
Using Your Voice and Presenting with Impact
Workshop
Lynn Espinoza
11:10a - 12:00p
Jr. Ballroom (210)
Murrow Young Professionals
Panel
–Loree Wagner (moderator),
–Teresa Lane
–Arianna Kemis
–Spencer Kabelac
11:10a - 12:00p
Jr. Ballroom (212)
Careers in Broadcast & Production
Panel
–Keith Shipman, (moderator)
–Nicole Mirante Matthews
–John Schoonover
–Julian Sterbick-Myers
12:00p - 12:50p
Senate Room (204)
Brown bag lunch: Women in Sports Broadcasting and Production
Discussion/Panel
1:10p - 2:00p
Senate Room (204)
Destination Internship or LinkedIn Profile
Workshop
Anna Centrella Thayer
1:10p - 2:00p
Jr. Ballroom (210/212)
Trust in Media, Online and On-Air
Panel
–Melissa Block
–Ana Cabrera
–Dave Huddleston
–Eric Johnson
–Thom Kokenge
–Eric Prock
2:10p - 3:00p
Senate Room (204)
Entrepreneurship
Panel
–Paul Casey (moderator)
–Cheri Brennan
–Marilyn Hawkins
–Bob Brunkow
2:10p - 3:00p
Jr. Ballroom (210 & 212)
Sports Communication
Panel
–Ben Shors (moderator)
–Liz Prichard
–Krister Persing
–Greg Witter
–Ben Creighton
7:00p - 9:00p
Senior Ballroom
Lifetime Achievement Awards
Keynote
–Melissa Block

**Career Coaching sessions are available from 10:15 am to 3:15 pm in CUB Room 206 and 208.

DAY 2: THURSDAY, APRIL 4

TIME/LOCATIONEVENT NAMESPEAKERS
8:00a - 9:00a
CUB Sr. Ballroom
Networking Breakfast
Opening Remarks
9:10a - 10:25a
Senate Room (204)
Broadcasting Workshop
Workshop
TBA
9:10a - 10:25a
Jr. Ballroom (210/212)
Storytelling with Eric Johnson
Session
Eric Johnson
10:35a - 11:50a
Senate Room (204)
25 Habits of a Young PR Superstar
Workshop
Marilyn Hawkins
10:35a - 11:35a
Jr. Ballroom (210)
BPJ/Rural Plunge: Experiential Learning Through Murrow
Panel
Bem Shors (moderator)
Panelists TBA
10:35a - 11:35a
Jr. Ballroom (212)
Corporate Branding
Panel
–Marcia C. Steele Hoover
–Kristi Ellifson
12:00p - 1:15p
Senate Room (204)
*Brown Bag Lunch Session
Financial Literacy
Panel
–Jedidiah Collins
12:00p - 1:15p
Conference Room (208)
*Brown Bag Lunch Session
Hands-on lighting and camera workshop
Workshop
–Brian Miller
–Krister Persing
12:00p - 2:00p
Jr. Ballroom (210/212)
Hall of Achievement Awards
Luncheon
*By Invitation Only*
1:25p - 2:40p
Senate Room (204)
Digital Campfire: Uncovering Our Narrative
Workshop
Scott Shigeoka
1:25p - 2:40p
Conference Room (208)
BBroadcasting Workshop
Workshop
TBA
2:50p - 4:05p
Sr. Ballroom
Closing Remarks